Halloween eredete

Minden évben vita tárgyát képezi Halloween estéje. Az október 31-én tartott, kelta hagyományokból eredő ír ünnepet leginkább az angolszász országokban tartják, ám Európában is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Kicsit utánajártam ennek a tradíciónak és találtam pár érdekességet, amit szeretnék megosztani veletek! 🙂

 

 

A Wikipédia cikke szerint: ,,(…) Az ünnep 1840 körül került Észak-Amerikába amikor sok elszegényedett ír földműves vándorolt ki Írországból, akik magukkal vitték az ősi kelta eredetű népszokásaikat és hitvilágukat is. A történelem során több hasonló római kori ünnep is elvegyült a kelta halálkultusz samhain nevű ünnepével, ezért mai állapotában ez az autentikusnak ismert pogány ünnep az ókori mediterráneumból származó elemeket is tartalmaz, amely kiegészült az ír nép szokásaival és az észak-amerikai, nyugat-európai vidám ünnepi és gasztronómiai  bolondozással, töklámpás faragással, jelmezes kéregetéssel, beöltözős partikkal, almahalászattal is(…)”

 

A kelták úgy hitték, hogy ezen az estén a holtak visszatérnek az élők közé, és mivel megszállhatják azok testét, a halandók rémisztő gúnyákba és maszkokba bújtak, hogy elűzzék a szellemeket.

                   Halloween eredete a római időkre nyúlik vissza. Mikor a rómaiak elfoglalták a mai Nagy-Britannia és észak-Franciaország területeit, a kelták ősi hagyományai keveredtek a római szokásokkal. Mint már említettem, a keltáknak a legszentebb ünnepe a Semhain volt, amit a napisten tiszteletére rendeztek meg, ez egyben az újév kezdetét is jelentette. A kelta hit szerint az újév előestéjén (jelen esteben szerint október 31. – a szerk.) a napisten a halál és sötétség fogságába került, a halottak lelkei pedig ezen az éjjel vándoroltak a holtak birodalmába. Ez a hagyomány később keveredett több római ünneppel is, mint például a holtak napjával és a gyümölcstermést köszöntő Ponoma-nap szokásaival. A kereszténység terjedésével ezek a  régi hagyományok nem merültek feledésbe, hanem részleteiben beépültek a római katolikus egyház által tartott mindenszentek és halottak napja ünnepkörbe. Az ünnep főként a skót, ír, valamint walesi közösségekben maradt fent, a kivándorlók azonban magukkal vitték ezt a hagyományt Észak-Amerikába is, ahol az egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Maga a halloween szó mindenszentek előestéjét jelenti, amely az angol “All Hallows Eve” kifejezés rövidített alakjából alakult ki.

 

A töklámpás eredete:

Az ír legenda szerint egy Jack O’Lantern nevű részeges kovács a történet főszereplője. Egy nap megkereste Jack-et az ördög és meghívta a pokolba, ám mielőtt elindultak volna, még előtte felajánlotta, hogy igyanak meg egy italt. Persze Jack nem akart vele menni, így egy furfangos tervvel állt elő: megkérte az ördögöt, hogy válasszon ki egy almát az almafáról, mire az felmászott a fára. A férfi tudta, hogy mitől fél a gonosz, így egy keresztet rajzolt a fa törzsére. Mikor a démon meglátta a jelet nem mert lejönni a fáról. Ám addig-addig egyezkedett Jack-kel, amíg alkut nem kötöttek: ha Jack leengedi a fáról, az ördög elintézi neki, hogy soha ne kerüljön a pokolba. Miután lemászott a fáról a pokolfajzat, rögtön kámforrá vált.
Jack lelke -halála után-, menny és pokol között ragadt. A mennybe nem engedték be, mivel nagyon züllött életet élt, viszont az ördög se akarta beengedni a pokolba, mivel nagyon haragudott Jack-re a régi csínye miatt. Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább valami fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszavezető utat az élők világába. A démon megszánta, így adott neki egy örökké izzó fadarabot, mely a pokol katlanából származott. Az izzó parazsat a férfi egy kivájt takarmányrépa belsejébe tette, és lelke azóta is bolyong megnyugvást keresve.

 

Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet!

Kérlek, kövess Instagramon, hogy megtudd miről hozok legközelebb olvasnivalót: @anneblackmoon  🙂

 

 

 

Facebook Kommentek