Elsősegély gyorstalpaló

Az elmúlt hónapokban lehetőségem nyílt arra, hogy több elsősegély tanfolyamon is részt vegyek és mentősökkel beszélgessek. A jelenlévők nagy részének – beleszámítva magamat – megvolt az elsősegély vizsgánk, mivel az ugye elengedhetetlen a jogosítványhoz. Volt, akinek már 10-20 éve megvan a jogsija, mégis a legalapvetőbb kérdésekre sem tudta a választ segítség nyújtás terén. Hoztam nektek egy összegzést, amire érdemes odafigyelni.

 

Először is a helyszín biztosítása. Meg kell győződnünk arról, nem áll e fent további veszély, mivel csak biztonságos helyszínen állhatunk neki az elsősegély nyújtásnak. Miután biztosítottuk a helyszínt, fel kell mérni a helyzetet: hány sérült van, mennyire súlyos a sérülés. Ha esetleg későn értünk oda a balesethez – tehát nem láttuk-, próbáljuk meg a látottak alapján elképzelni, mi történhetett.  A sérültekre visszatérve, két opció van: vagy eszméleténél van, ekkor igyekszünk lenyugtatni, miközben mentőt hívunk (lentebb bővebben írok erről) vagy ha eszméletlen, akkor az alábbi lépésekkel kell eljárnunk:

Honnan tudjuk, hogy valaki eszméletlen?

Vegyünk egy alap példát. Valaki összeesik az utcán. Többszöri megszólításra sem reagál. Ahogy közeledünk felé, igyekezzünk hangosan, érthetően beszélni. A segíthetek, jól van, hall engem mind tökéletes megszólítás. Mikor odaértünk a beteghez, gyengéden, de mégis határozottan rázzuk meg a vállát. Ha ezek után sem reagál, hajoljunk az arca fölé, fejünket fordítsuk a mellkas irányába. Ez a látom-hallom-érzem elv. Ha lélegzik, látom a mellkasán, hogy emelkedik, hallom ahogy veszi a levegőt és az arcomon érzem a kifújt levegőt. (Ez a művelet 10 mp.) Ez a jobbik eset. Mivel az elsősegély nyújtónak nem feladata a diagnózis felállítása, így törekedjünk arra, hogy a tőlünk telhető legtöbbet megtegyük az embertársunkért. Az ájult ember ellátása nem igényel nagy munkát. A háton fekvő beteg lábait emeljük a magasba, ezzel serkentjük az agy vérellátását. Ezután rövid időn belül, nagy valószínűséggel magához tér az illető.

 

Mit tegyünk, ha valaki eszméletlen?

Az életjelek megvizsgálás után tehát felmértük, hogy az illető nem lélegzik. Ilyenkor azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést. Tanácsos valakitől segítséget kérni, mivel nagyon fárasztó egy műveletről beszélünk, mely nagy koncentrációt és odafigyelést igényel. Emellett az illetőnek értesítenie kell a mentősöket. ( Egy jó tipp: valakit kifejezetten szólíts meg. Pl.: a zöld kabátos hölgyet kérem, hogy….  Sajnos olyan világban élünk, ahol inkább bámészkodnak az emberek, mintsem segítenének.) Leírom nektek, én hogy tanultam ezt:

  • Kérem, a zöld kabátos hölgy hívja a mentőket, és ha van a közelben félautomata defibrillátor (vagy csak egyszerűen defi), hozzák ide azt is. Megkezdem az újraélesztést!

A félautomata defibrillátor használata egyszerű. Egy robothang adja az utasításokat, melyekre oda kell figyelni. Tapasztalatból mondom, hogy sokszor nagyon nehéz meghallani, mivel a körülöttünk lévő zajok elnyomják a defi hangját. Ilyenkor a segédünk feladata, hogy szabad teret biztosítson a folyamathoz. A bámészkodókat igyekezzünk elküldeni, de mindenképpen küldjük el őket a beteg közeléből.

Na, de hogy is van az újraélesztés? Legegyszerűbb, ha megnézitek ezt a videót:

 

Tehát összegezve: szabaddá tesszük a mellkast, majd 30 mellkas nyomás, 2 fújás. Ezt folytatjuk egészen addig, amíg a mentő meg nem érkezik és a szakképzett ápoló át nem veszi a helyünket. 

 

 

A másik égető probléma, ami gondot szokott okozni az embereknek, az a mentő hívása. Itt is tekintsétek meg az erről készült videót, ami nagyon jól összegzi, hogy milyen hívásokat kapnak, és milyen hívást kellene kapniuk az irányítóknak:

Természetesen az elsősegély nyújtás ennél sokkal komplexebb, viszont úgy gondolom ezek, amiket felsoroltam az alapok-alapjai. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, esetleg olyan baleset helyszínén járunk, ahol akár a látvány miatt is már elborzadunk, minden esetben hívjunk mentőt a hallottak alapján. Egy mentős ismerősöm mondta, hogy inkább ők panaszkodjanak azért, mert egy kisebb bajhoz kihívtuk őket, mintsem legyintsünk egyet és hagyjuk a beteget. A mentősök telefonszáma 104, viszont már gondolom ti is hallottatok róla, hogy van a nemzetközi segélyhívó szám, ez pedig a 112. Én személy szerint úgy tanultam, hogy a 112-t kell hívni, de az eljárás ugyan az.

 

Remélem tudtam nektek egy kicsit segíteni ezzel a cikkel! 🙂 Viszont mindenképpen alaposan járjatok utána a témának, mivel én csak egy kis részletet írtam le. Érdemes tudni milyen kötések vannak, mi a teendő törések esetén. Ha lesz rá igény, lesz folytatása ennek a cikknek!
Ha bármi észrevételetek, kérdésetek van, osszátok meg velünk Facebook oldalunkon vagy a csoportunkban!
Ha hasznosnak találtad az írásomat, kérlek jelezd felém egy like formájában, de akár meg is oszthatod! 🙂
Instagram elérhetőségem: @anneblackmoon

Facebook Kommentek