Ursula von der Leyen lehet az Európai Bizottság új elnöke
Kedd délután az uniós csúcson az európai állam- és kormányfők megegyeztek arról, hogy a német kormány védelmi miniszterét, Ursula von der Leyent jelöljék az Európai Bizottság új elnökének. A döntés azután született, hogy Manfred Weber bejelentette, visszalép az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltségétől a pártcsalád kedd esti strasbourgi frakcióülésén.
„Folytatom a harcot egy demokratikus Európáért. Megtiszteltetés volt ez a munka az EPP és Európa érdekében” – mondta Weber a szóvivője, Christian Hügel twitteres tájékoztatása szerint.
„Itt kezdődött az utam tavaly szeptemberben listavezetőként, és most itt is ér véget” – fogalmazott.
Az új jelöltet Donald Tusk az Európai Tanács elnöke jelentette be hivatalosan a Twitteren:
A visegrádi országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia) az ő jelölését támogatták az Európai Bizottság következő elnöki tisztségére. Később pedig az is kiderült, hogy Németország és Franciaország is konszenzusra jutott arról, hogy támogatják a német politikus jelölését.
Ezekután Olaszország és két meg nem nevezett balti ország is bejelentette, hogy támogatják a néppárti politikust.
Ki is valójában az új Európai Bizottság jelöltje?
Ursula Gertrud von der Leyen 1958-ban született a belga főváros, Brüsszel egyik negyedében, édesapja a Kereszténydemokrata Unió (CDU) tagjaként Alsó-Szászország miniszterelnöke volt 1976 és 1990 között.
Tanulmányait Göttingeni Egyetemen kezdte, majd a London School of Economics-on közgazdaságtant hallgatott, később a Hannoveri Egyetemen orvosnak tanult tovább.
Fotó: UWE ANSPACH/dpa Picture-Alliance/ AFP
A 2005-ös szövetségi parlamenti választások után lett a német alsóház (Bundestag) tagja. 2009 és 2013 között a második Merkel-kormányban munka és szociális ügyekért felelős miniszter volt.
Merkel harmadik kabinetjében 2013-tól lett honvédelmi miniszter, a honvédelmi tárca vezetését a 2018-ban beiktatott kormányban is megtartotta.
Ő az első nő, aki betölti ezt a tisztséget, és ő lehet az első nő a bizottsági elnöki pozícióban is.
Magyarország álláspontja:
Orbán Viktor a következőket nyilatkozta: Súlyos hibák történtek az elmúlt években Európában, ezeket most ki lehet javítani, köztük a gazdaságpolitikában és a bevándorlási ügyekben elkövetett hibákat.
Ezek után a miniszterelnök hozzátette: olyan vezetők kerülnek az uniós intézmények élére, akik Magyarország szempontjából jó eséllyel jó politikát fognak folytatni.
Továbbá megemlítette, a V4 szövetség sikertörténetének számít, hogy a négy ország most is végig egységes maradt, a cseh elnök Andrej Babis vezetésével.
Merkel kényszerből tartózkodott
Örömmel fogadta az európai uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján született megállapodást és Ursula von der Leyen jelölését kedd este a német kancellár, hozzátéve, hogy ennek ellenére belpolitikai okok miatt tartózkodnia kellett a szavazáson.
Angela Merkel német kancellár először az Európai Néppárt német csúcsjelöltjét, Manfred Weber jelölését pártolta, majd amikor ezt az Európai Tanács nem fogadta el, a holland, szociáldemokrata Frans Timmermans mögé állt be, de ezt sem sikerült véghez vinnie.
Fotó: EMMANUEL DUNAND/AFP
Azonban most sem lehet csalódott ugyanis, az egyik párttársát és miniszterét jelölték az elnöki székbe.
Később elmondta, azért tartózkodott, amikor von der Leyen jelöléséről szavaztak, mert a német kormánykoalícióban nem volt meg az egység, ugyanis a szociáldemokraták továbbra is kitartottak volna a csúcsjelölti rendszer mellett, ezért nem támogatják von der Leyen jelölését. Angela Merkel kancellár szerint most meg kell tárgyalni az Európai Parlamenttel, hogyan lehet a jövőben elkerülni az ilyen nehéz helyzeteket.
Macron is örül a megegyezésnek
Pozitív fejlemény az európai uniós állam- és kormányfők brüsszeli csúcsértekezletén született kompromisszumos megállapodás – jelentette ki Emmanuel Macron az ülés után.
A francia elnök sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a tető alá hozott megállapodás egy “mély francia-német egyezség gyümölcse”, amelynek célja Európa egységének a biztosítása.
Források: hirado.hu, 444.hu, Origo.hu, Spiegel/Süddeutsche Zeitung
Írta és szerkesztette: Juhász Marcell