The Batman (2022) – az igazi, a lenyűgöző
Hol is kezdjem? A legjobb, ha sorban haladok, betekintést adok a denevérember világába, majd a 2022-es kiadásba és akkor talán látni fogjuk, hogy ezt a Batman filmet miért fogom újra megnézni a moziban.
Alig vártam egyébként, hogy ezt megírhassam, annyi minden kavargott bennem ezzel a filmmel kapcsolatban, de a sajtóvetítést követően 02.28. estig embargó volt. Így ülepedett ez és egyre jobban érzem azt, hogy mégegyszer meg kell nézzem moziban.
Nos Batman filmekről érdemes azt tudni, hogy Dunát lehet velük rekeszteni. Tudtam, hogy sok van, de azt nem, hogy rengeteg. Az első 1943-as Batman egy filmsorozat, amelyben magát a főhősünket Lewis Wilson játssza. Ez a produkció Columbia Pictures-nek köszönhető és 15 részből állt. Nem igazán volt jó fogadtatása, a második világháború tetőpontján készült el, volt benne politikai áthallás, háború által befolyásolt megnyilvánulások. Azért az elmondható viszont, hogy Bruce Wayne-t kedvelték az emberek, habár Lewis Wilson nem igazán illett Batmannek, kaszkadőr volt inkább, mintsem színész. Ezután viszont elindult a Batman lavina, sorra jöttek a filmek és filmsorozatok. Hogy kiemeljek párat: 1966-os, ahol Adam West volt Batman; 1989-es Tim Burton által rendezett Batman – A denevérember c. film, ahol Michael Keaton csípte meg a főszerepet és Jokert Jack Nicholson játszotta. Az utóbbi film azért eléggé felrakta a lécet. Zseni volt, mondjuk én szeretem Tim Burton rendezéseit, de a szereplők, Jack Nicholsonnal az élen, nagyon szuper alakítást nyújtottak és ezt úgy mondom, hogy én nem nagyon voltam oda a denevérember sztorijáért soha. És azért innen van az egyik ikonikus kérdés: Joker: „Táncoltál már valaha az ördöggel sápadt holdfénynél?” Néha ezzel szoktam filmdummies ismerőseimet tornáztatni.
Na de visszatérve, ezután következett 1992-ben, szintén Tim Burton rendezése a Batman visszatér. Itt Pingvint Danny DeVito formálta meg, a Macskanőt Michelle Pfeiffer. Aztán ott van az 1995-ös Mindörökké Batman, amitől a hideg kiráz. Batman Val Kilmer, Rébusz Jim Carrey, stb… Elnézést, nem hiába, díjat sem kapott. Érzésem és véleményem róla, röviden: Nem. Ezutáni meg szintén kinyírt és még inkább nagyon nem: 1997. Batman & Robin. Ez legalább elvitt egy díjat…Arany málnát Alicia Silverstone, alias Batgirl. Fhu, na itt elvesztettem hitem Batman varázslatos világában, pedig Bruce Wayne George Clooney volt, de ami még fájt abban a filmben, az Uma Thurman.
Ezután végre eljött a komolyabb film: 2005. Christopher Nolan rendezésében Batman: Kezdődik. Olyan színészekkel, mint Christian Bale, Michael Caine (Alfréd), Gary Oldman stb… Nem fogok erről annyit írni, lényeg, hogy végre visszaadta azt, amit a ’95-ös és ’97-es elvett. Ezután Nolan újabb filmje: 2008-ban A sötét lovag. És BUMM! PAW! Megérkeztünk. Remek film remek színészekkel, Jack Nicholson vetélytársa Joker szerepére nem más, mint Heath Ledger. Minden díjat bezsebelt méltán. Azt hittem ez a legjobb Batman film és sokáig hittem azt, mert utána jöttek a gyengébb verziók. 2012-ben szintén Nolan A sötét lovag: Felemelkedés c. filmje, ami szuper volt, de akkoris a 2008-as ütött igazán.
Végül, de nem utolsósorban előjött a denevérbarlangból 2016-ban Zack Snyder rendezésében Ben Affleck, mint Bruce Wayne. Na ekkor megint elszomorodtam. Batman Superman ellen: Az igazság hajnala, bárcsak ne jött volna el az a hajnal… Kapott 5 Arany málna díjat, nem véletlenül.
És tatatarattata /dobpergés/ elérkeztünk a 2022-es Matt Reeves által rendezett The Batman-hez.
Színészeink: Robert Pattinson – Batman, Zoë Kravitz – Macskanő, Jeffrey Wright – James Gordon, Paul Dano – Rébusz, John Turturro – Falcone, Peter Sarsgaard – Gil Colson, Andy Serkis – Alfréd, Colin Farrell – Pingvin, Charlie és Max Carver – az ikrek (Született feleségek Scavo gyermekei)
Én úgy gondolom, hogy Robert Pattinson tökéletes választás volt és véleményem szerint ő a legjobb Batman mind közül. Nagyon féltem tőle, de meg kell mondjam, hogy Bruce Wayne valahogy a saját elképzeléseimben a képregény alapján is ilyen volt, mind kinézetre, mind habitusra, viselkedésre. Nekem ő az igazi. Tartok mások véleményétől és, hogy meg kell Pattinsont védjem, mert sokan az Alkonyat szenvedő vámpírjával azonosítják, és nevetgélnek azon, hogy a vámpírból denevérember lett. De Robert sokkal több, és több is volt pusztán Edward Cullen szerepénél vagy Cedric Diggory HP-es szerepénél. Hiszen volt már ő Salvador Dalí, Jacob, Henry Costin, Monte, Thomas Howard, Neil. Már eleget bizonyított, megérett a szerepre. És ha álarc nélkül nem is az a „jópasi” Batman, hanem inkább hasonlít nekem egy emo-s férfira, akkor is szuper Bruce Wayne. Ott van benne a gyermeki lélek, a szomorúság, a bosszúvágy, a mártírlét.
A köpenyes igazságosztónk szép fejlődésen megy keresztül a filmben és Végre! valahára miután leveszi a maszkot, a szeme körül ott van a fekete smink, ami a korábbi filmekben valamilyen egyszerű varázscsapásra mindig eltűnt, és ezzel baki érzést keltettek bennem. Végre erre figyeltek, üdítő volt ez számomra. Pattinson karakteres álla miatt is a megszokott szuperhős látványát tudja nyújtani a maszkban, szóval summa summarum perfekt. Így csak azt sajnálom, hogy valaha is látnom kellett Clooneyt vagy Afflecket ugyanebben a maszkban.
Rövid történet: Hősünk immáron 2 éve üldözi Gotham City gonosztevőit. Alig bízik valakiben, hiszen egyre mélyebbre ásott, egyre sötétebb helyekre jutott el. Mindenki korrupt és mocskos és ebben a világban a város elitjére csap le egy őrült feladványkedvelő. Titokzatos nyomokat hagy hátra minden gyilkosságnál és a nyomozás során egyre jobban leás az alvilágba Batman. Rébusz társként akarja bevonni Batmant, amely során eljutunk Bruce saját családjához. A bizonyítékok elvezetik Macskanőhöz, Falconehoz, a Pingvinhez, de ez még semmi, mert ahogy szűkül a kör egyre borzasztóbbá válik az egész. Egész Gotham sorsa forog kockán.
A rendezőnk Matt Reeves, aki olyan filmekhez kötődik, mint a Cloverfield filmek, a modern A majmok bolygója filmek, nemcsak rendező, hanem forgatókönyvíró is. Zseniálisan beválasztotta a színészeket és az egész film stílusában a sötétséget élteti. Reeves Batmanje az igazi árva, megtört sötét lovag, Gotham hercege, Alfréd (Andy Serkins) végre egy tökös „komornyik”, aki igazi barát és nem csak teát hoz. Bruce Wayne a film során, a történet haladásával változik, feldolgozza a múlt történéseit, nagy lelki folyamatoknak lehetünk szemtanúi. Ő nem az a Bruce, aki a céggel, pénzzel foglalkozik akár egy fikarcnyit is. Mondja is, hogy neki nem az az öröksége. Egyébként a film munkacíme ‘Vengeance’, vagyis Bosszú volt és erre épül az egész film, mondhatni a kulcs szava.
A filmet Londonban és Glasgow-ban forgatták, amelyek tökéletes helyszínek a komor filmvilághoz. A film egész végig sötét, mondhatni noir stílusú. Uralkodó a fekete szín, az éjszaka, a komor, esős nappali képek. Ám amiről még beszélnem kell, az a zene. Oké, én Nirvana rajongó vagyok és lehet, hogy ez is szimpatikussá tette a filmet, de nálam telitalálat volt. A filmnek keretes szerkezetet ad, akárcsak a monológ. Kicsit képregényessé is teszi ez, továbbá bizonyos momentumok is. Pingvin arckifejezései, ahogy ráfókuszál hirtelen a kamera, mint egy képregényrubrika, aztán tovább ugrik a kép. Nagyon érdekes, hogy a képregényhangulatot is átadja a film.
A többi szereplővel kapcsolatban megjegyzendő, hogy Zoë Kravitzre ráöntötték a szerepet és a jelmezt. Nekem akaratlanul is beugrott Halle Berry róla, de abszolúte megtudta teremteni a saját macskanő verzióját. A Pingvin, Colin Farrell, akit nem lehet szinte felismerni. Csodásan alakítja és kis humort is beletudott csempészni a karakterbe. John Turturro, mint Falcone kicsit furcsa nekem, de a „keresztapa” stílust jól hozza. Na meg ott van Rébusz, Paul Dano, az aktuális pszichopata ellenség, aki nincs olyan szinten, mint Joker, viszont elősegítette Batman jellemfejlődését a történet alakulása során.
Hogy ne csak a pozitív dolgokról írjak azért, itt van pár negatív is, mégpedig az, hogy a film stílusban majdnem átbillent a másik oldalra, épphogy kellően sötét a film, ennél több már nekem sok lett volna. Bruce Wayne egy árva dramatikus hős, egy nagy áldozat. Keveset tudunk meg róla valójában és a környezetéről, nem úgy mint a régi Batmanekről.
Végül, utólag egy izgalmas kérdés vetődött fel bennem, amit remélem majd megfogunk tudni, hogy ki lesz Joker majd a következő film(ek)ben… Rébusz is pazar ellenség volt, de Jokerre vagyok igazán kíváncsi, mert hát Heath Ledgert nehéz lekörözni. Van egy kósza gondolatom, reményem, hogy majd Joaquin Phoenix lesz az, hát majd kiderül.
És, hogy miben másabb ez a Batman a többitől? Mindenben, nem csak a hosszúságával és komorságával tűnik ki, a képregényes momentumokkal. Egyértelműen egyedülálló és ez köszöhető a rendező személyének is.
Mint lehet említettem, nem vagyok oda a DC filmekért és a többször feldolgozott, elcsépelt Batmanért pláne, de sikerült elvonatkoztatnom és teljesen tárgyilagosan, nem elfogultan hozzáállnom és milyen jól tettem. Azt érdemes tudni, hogy Pattinson féle Batman nem lesz úgy a DC-nek (a nagy moziverzumjának) a része, mint ahogy az Affleckes film. Ez is Warner Bros. Pictures és DC Films, de másfajta, ugyanis erre fog még épülni következő Batman film, azaz ez egy franchise kezdete.
Hát kíváncsian várom, mert ezt nagyon odatették.
Számomra 10/9
🎥Rendező: Matt Reeves
👨👩👧👦Szereplők: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Jeffrey Wright, Paul Dano, John Turturro, Peter Sarsgaard, Andy Serkis, Colin Farrell
⏱️Hossz: 176 perc
🌊Műfaj: akció – dráma
🎞️IMDB: ?
🍅Rotten Tomatoes: ?
🦝Kritikát írta: Dengel X. E.