Segítség, felvettek!

Magad azzal ékesíted, ha elmédet élesíted.”

J.K. Rowling

Idén átlépte a 112 ezret a felsőoktatásba való jelentkezők száma, ezt utoljára 2011-ben haladta meg(akkor 140 ezer felett volt ez a szám). Pár nap és kiderül, hogy kinek sikerült felvételt nyernie az álmai képzésére.

De miképp lehet készülni erre az új kihívásra?

Onnantól, hogy felvettek jó pár teendő vár a friss gólyákra. Nyilván ez egyetemenként eltérhet, sőt el is tér, de a sarkalatos pontok megegyeznek.

NEK azonosító

Miután megittad az sms utáni pezsgőd, érdemes minél előbb felkeresni egy hozzád közeli kormányablakot, és úgynevezett NEK azonosítót kérni. Ehhez szükség van a a személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványra (személyi igazolvány/útlevél/jogosítvány) és lakcímkártyára. Ekkor kapsz egy A4-es papírt, vonalkóddal és azonosító kóddal ellátva.

Neptun

Az egyetemi felvételi tájékoztatóban ezt részletesen leírják, hogy miképp tudod aktiválni a Neptun fiókodat, amivel ugyan ekkor még sok mindent nem tudsz kezdeni vele, de később sokszor fogod látogatni, illetve itt is küldenek a számos spam mellett értesítéseket minden fontosabb dátumról.

Lakhatás

Többek választanak lakóhelyüktől távoli iskolát, éppen ezért is fontos pont ez, hiszen tudom milyen nehéz augusztusban lakhatás után kutatni. Tanácsos már az elején belépni az iskola kollégiumainak és a város albérletes csoportjaiba közösségi hálón. Első körben el kell dönteni, hogy kollégium vagy szoba bérlés. Mindkettőnek megvan mind az előnye és hátránya egyaránt. A kollégiumhoz minél előbb érdemes összeszedni a szükséges mellékleteket (többi testvér iskolalátogatási igazolását, szülők előző évi jövedelemigazolását a NAV-tól, másolat az igazolványaidról). Egy nagyobb egyetem nem tud mindenkinek kollégiumot biztosítani, így a kollégiumi pontok közt elenyésző a távolság. Éppen ezért van szükség arra, hogy bent legyél egy pár albérletes csoportban is. Augusztusban a szoba és lakás kiadás nagyon pörög olyan településeken, ahol egyetem vonzza a fiatalokat. (Plusz tipp, kaució nélkül senki nem tartja már a lakást/szobát fent a részetekre, viszont pénzt ne adjatok ki a kezedből egy átvételi elismervény nélkül.)

Beiratkozás

Az egyetem értesít róla, hogy mikor és hol lesz a beiratkozás, illetve arról is, hogy mit kell magaddal vinned. Ekkor kell szerződést kötni az intézménnyel, valamint rövid tájékoztató is van pár hasznos ügyintézési dologgal kapcsolatban. (TO, szakfelelős, tanszék, fogadóóra, követelmény, tárgyfelvétel és még pár finom részlet)

Gólyatábor

Kell-e a gólyatábor? Úgy gondolom ha belefér az életviteledbe és az anyagi keretedbe, akkor határozottan igen. Nem csak a buliról szól, nyilván az is nagy szerepet kap. Nekem anno például volt Neptun oktatásom (egyetemi rendszer, ahol órákra majd később vizsgákra jelentkezhetsz, ügyet intézhetsz), illetve ekkor ismerkedhetsz meg a leendő csoporttársaiddal. Legtöbb egyetemen már figyelnek a szervezésnél, hogy az ott kialakított kapcsolatokat tudd később kamatoztatni.

Semmi nem kötelező egy ilyen tábor alkalmával, nem fog senki semmit erőltetni, mondj nyugodtan nemet arra, amit nem szeretnél.

Aktív státusz

Pár nappal a beiratkozást követően már aktív hallgató is leszel, akkor már meg is igényelheted a diákigazolványt a korábban írt NEK azonosítóval, majd utána már csak tárgyfelvételkor kell az oldalt látogatnod.

Remélem ez a pár pont segített abban, hogy célirányosabban mozogj a sok új információ között, ami a nyakadba zúdul majd a pontok kihirdetése után. Aztán óvatosan az ünnepléssel! 🙂

+1 ajánló

Természetes a siker kulcsa nem az egyetem volt eddig se, és ezután se az lesz. Legfontosabb, hogy azt csináld és tanuld, amiben el tudod képzelni magad évek, sőt évtizedeken keresztül. Ezzel kapcsolatban egy nagyon jó kis filmet ajánlok a figyelmetekbe.

2006-os Felvéve című film nem csak humoros, de egy igen tanulságos film, ami megmutatja, hogy miről szól maga az élet, a kreativitás és miképp térül meg a tenni akarás.

Írta: Nagy Viktória
Facebook Kommentek