Miért dolgozzak diákként? (I. rész)
Természetesen senki nem unalmában megy el dolgozni iskola mellett, éppen ezért összeszedtem pár okot, ami egyúttal a benne rejlő lehetőség is.
Pénz
Nem éri meg kerülgetni a forró kását, egy igen fontos ok a pénz és az azzal járó lehetőségek. Függetlenség egy felemelő érzés, főleg, ha először tapasztalhatjuk meg az életünkben. Ekkor kevésbé szól bele a családunk, hogy mire is költjük és segít a kisebb-nagyobb céljaink elérésében. Ha van egy bevételi forrásunk, akkor tudunk takarékoskodni, befektetni a jövőbe és céltudatosabban tudunk mozogni az anyagiakat érintő témákban.
Tapasztalat
Még ha nem is szakmai diákmunkát vállalunk akkor is rengeteget tanulhatunk magáról az életről és a munka világáról. Mit jelent az, hogy bruttó? Mennyit kapsz kézhez ebből? Miképp működik egy munkaviszony? Adóbevallás hogyan történik? Hogyan tudsz munkát szerezni és azt megtartani? Hogyan tudsz előre lépni a ranglétrán? Ezek mind fontos kérdések az életben, amit minél előbb elsajátít valaki, annál könnyebben tudunk érvényesülni később.
Referencia
Egy munkaadónak pozitív kép jön le a fiatalról, ha van bármi fogalma az életről és munkával járó kötelezettségekről, és látja, hogy már az önállóság is a jellemedhez tartozik. Ha szakmai, akkor nem kell részletezni, hogy miért jó referencia a diákmunka. De miért lesz hasznos egy hétköznapi pénztáros pozíció számodra? Tegyük fel bármiféle menedzsment irányba mész tovább, akkor előnyt jelent, hogy a látóköröd nem csak a cég felső szakaszára terjed ki, hanem olyan innovációkat tudsz kezdeményezni, ami globálisabban érinti a céget.
Mit akarsz majd csinálni később?
Több barátommal beszélgettem a témában, egybehangzó volt az a vélemény, hogy rájöttek miért érdemes tanulni. Ha jó volt a munka, akkor azért, ha nem, akkor pedig azért. Könnyebb a pályaválasztás, megismered a képességeidet és az igényeidet egy munkával kapcsolatban. Mennyire bírod a monotonitást? Inkább csapatban vagy egyedül dolgozol szívesen? Alkotó vagy ötletelő személyiség vagy? Arról nem beszélve, hogy megtanulod, szerinted mennyit ér a te időd és munkád.
Kapcsolatok
Ez két szempontból is vizsgálható. Nagyon jó baráti kapcsolatokat lehet kialakítani a munkahelyen, és minél több embert ismersz, annál szélesebb a látóköröd is. Nem csak más diákokkal tudsz ismerkedni, hanem akár a cég saját alkalmazottjaival. Ők segítenek abban is, hogy hogyan megy náluk egy műszak. Ugyanakkor nem szabad elfelejtkezni a szakmai kapcsolatokról. Későbbi munkakeresés alkalmával már lesznek cégek, ahol ismersz befolyásosabb embereket, ami egy remek ugródeszka frissen végzettként.
Összegezve a munkával járó kötelességek „árnyoldala” mellett számos pozitív hatása is van a diákmunkának. A következőkben megvizsgáljuk több szemszögből miképp és hogyan érdemes neki esni ennek a világnak. Szeretnék ebből egy sorozatot készíteni, következőkben tervben van egy rész a kötelezettségek és jogokkal kapcsolatos összefoglalás, illetve pár munkakör, amelyből minden diákszövetkezet rendelkezik legalább egy ajánlattal.
Bármi kérdésetek van a témával kapcsolatban, nyugodtan tegyétek fel komment szekcióban!