Hogyan éld túl a fesztivál időszakot? (I. rész)

Biztos vagyok benne, hogy a legtöbbetek, akik most olvassátok ezt a cikket, azoknak jól jönne egy-két hasznos túlélési tipp egy sátrazós-koncertezős túlélőtúrához. Most a saját tapasztalataimat és praktikáimat gyűjtöttem össze a még nem rutinos – vagy csak kíváncsi – olvasóknak. Íme, 9+1 dolog, amire mindig figyelek, ha fesztiválozni megyek.

Vízfogyasztás

Nem véletlenül ez az első számú pont. Fél liter vizet minden fesztiválra be lehet vinni, hőségriadó idején másfél litert is. Felhívnám a vodka csempészek figyelmét arra, hogy a mentes vízben is meglátszik a pia, ha összerázzák az üveget, ugyanis felhabosodik!

De miért is érdemes vizet vinned magaddal azon kívül, hogy a saját életedet könnyíted meg a nagy tömegben? Az első érvem az, hogy relatíve drágán lehet a helyszínen fél literes vizet venni. (2018-ban 350ft/fél liter volt). Tavaly próbálkoztunk azzal, hogy fröccsvizet kérünk a palackba ám ekkor sem a fröccsvíz árán kaptuk meg a folyadékot. Második érvem a környezet védelem, hiszen ha többször használsz egy műanyag üveget nem pedig többször megveszed és eldobod, akkor már is tettél azért, hogy a fesztivál ne legyen szemetes és ezzel a Földünk se. Tudom, tudom mindenhol a globális felmelegedés vs. ember 1-0 állást lehet hallani, de hiszem, hogy kis odafigyeléssel még mindig tehetünk valamit, hogy megnyerjük ezt a csatát és íratlan tény, hogy a vendéglátás termeli a szemét mennyiség főbb részét. Tehát igyatok minél több – és lehetőleg nem cukros – folyadékot, hiszen egész nap egy hatalmas területen vagytok a tűző napon.

Ne égj szénné

Eléggé pórul jártam az első fesztiváljaimon, hiszen hólyagosra égett a hátam, a fejbőröm, de napszúrást is kaptam. Nyilván magamnak köszönhettem, és jogosan jön a kérdés, hogy mi a megoldás, ha már megtörtént a baj? Hála istennek, a rendezvényeken mindig ott van a mentőszolgálat, így engem majdnem mindig ott láttak el és utána elmondták, hogy mit érdemes vennem, hogy kezelni tudjam a kis gondjaimat. A legtöbb fesztiválon van gyógyszertár, de számítsatok rá, hogy ott is a fesztivál árak érvényesek.

Tehát amit az óta mindig viszek magammal az a naptej, after sun krém, kalap. Ha elfelejtetted volna bármelyiket, akkor sincs baj, hiszen drogéria is van a fesztiválon belül, ott az első két terméket be tudod szerezni, kalapot pedig majdnem minden második kitelepülésnél lehet nyerni.

Kézfertőtlenítő és papírzsepi minden mennyiségben

Ez a kettő tényleg életmentő lehet. Ugye senkinek se kell mondanom, hogy a fesztiválok nem a higiéniájukról híresek? Beszéljünk például a kihelyezett wc-kről. Legtöbbször nincs wc papír, ergo a papírzsepi már is jól jött. Illetve sokszor nincs lehetőség kézmosásra vagy elromlott a csap. Így elég hasznos kis megoldás a kézfertőtlenítő. A többi esetleges helyzetet nem is szeretném kitárgyalni, a lényeg, hogy jól jön, ha van, higgyétek el! 😛

Életmentő étkezések

A fesztiválokon szinte csak fast food ételek vannak, mint pl; pizza, hamburger, különbözőtészták stb. Na de! Nem olyan rég bekerült a kínálatba a különböző áruház láncok (amikkel eddig találkoztam: Lidl, Aldi) konyhái. Nagyon praktikus megoldás, hogy különböző húsokat, sajtokat, zöldségeket, fél kész ételeket lehet kapni, amit aztán elkészíthetsz/készíthettek a barátaiddal és közösen összeállva olcsón (értsd: 1500-2000 ft-ból négyen) lehet főtt kaját enni. Nem kell más hozzá csak egy kis kreativitás, minimális főzési tudás és jó hangulat. És ami szerintem a legbulibb, hogy utána nem neked kell mosogatnod! Egyébként előző nap/aznap kell jelentkezni főzésre, kaptok egy időpontot és mehet a móka. Plusz egy tipp; ami nekem nagyon tetszett, hogy a vegán ételek is megjelentek, és érdemes őket kipróbálni – engem meggyőztek – Finom és tápláló ételeket lehet kapni, és én, mint mindenmentesen élő is találtam olyat, ami beleillet az életmódomba. Arról nem is beszélve, hogy környezetvédelem szempontból szintén jól jön a heti 1x húsmentes nap.

Kialvatlanság/hőség

Kempingezőknek ismerős lehet, mikor olyan jól sikerül az aznapi buli, hogy 6-7 fele mászol vissza a sátrodba és kilencfele kidob magából, mert majd meghalsz a hőségtől. Kellemetlen érzés, főleg aznaposan. A legjobb megoldás ilyenkor, ha a matracodat vagy a polifómodat kiviszed a sátor mellé és ott pihensz, esetleg egy árnyékos helyen, vagy ha van vízpart, akkor még oda érdemes menni. Bár elég felkészültek a szervezők és szinte mindig van chill szoba jó pár babzsákkal/függőággyal/kényelmes székkel és általában légkondi/ventillátor is van illetve wifi. Őszintén, kell ennél több?

Az éjszakai alváshoz is tudok pár tuti tippet. Például, ha túl nagy a hangzavar:

  • Füldugó: pár kellemes alvásórát tud neked biztosítani.
  • Fülhallgató; a saját zenédre hátha egyszerűbben alszol el, mint a körülötted lévő hangokra.

Túl világos van már:

  • Szemtakaró, ami nem csak kényelmes, de hasznos is.
  • Törölköző, amit a szemedre raksz.

Ha nem hoztál párnát:

  • Szintén a törölköződ. Nálam ez már hagyomány.
  • Összehajtogatott póló.

Ha hideg lenne éjjel:

  • Én mindig viszek mackógatyát illetve pulcsit a fesztiválokra és ilyenkor szokott az lenni, hogy pizsi, rá a mackógatya + pulcsi és ehhez még belebújok a hálózsákba
  • Alvótárs, aki melegít! 😀 Éljen a fesztiválszerelem!
Írta: Szanyi Lilla
Instagram: @lilly_szanyi
Facebook Kommentek