Európa két arca: Orbán Viktor és Emmanuel Macron találkozója

A francia elnök október 11-én látta vendégül a magyar miniszterelnököt, egy közös sajtótájékoztatót követő munkaebéd keretében.
Elsőre a laikusoknak sem, és a mindennapi politikai életet nyomon követő embereknek sem a „legjobb barátok” jutnak eszébe, ha a két ország államfőjéről van szó, azonban a valóság egyáltalán nem fest olyan rosszul, mint ahogyan azt sokan gondolnák.

Az Élysée-palota kertjében megrendezett sajtótájékoztatón Orbán Viktor az Európai Unió nyugati és kelet európai tagországai között lévő nézeteltéréseket a következőképpen magyarázta:

„Európában különböző országok és régiók vannak, az unió keleti fele különbözik a nyugatitól, de egységre és együttműködésre van szükség”

A magyar álláspontot részletezve pedig leszögezte:

„Magyarországnak mások a civilizációs tradíciói, ezért az európai biztonsághoz másfajta módon tud a szolidaritás eszközével hozzájárulni, mint Franciaország”

Orbán Viktor miniszterelnök és Emmanuel Macron francia államfő sajtónyilatkozatot tesznek Párizsban Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsõdi Balázs / MTI

Emmanuel Macron erre reagálva kifejtette:

„A migrációs politikában, a klímavédelmi kérdésekben vagy az európai költségvetést illetően ismertek a nézeteltéréseink, de meggyőződésem, hogy ezekben a témákban is tudunk megállapodást találni az elkövetkező hónapokban, az új Európai Bizottság égisze alatt”

Az ellentétek ellenére azonban egyértelműen jó a viszony a két ország között, és képesek megállapodni még a leginkább vitatott kérdésekben is.

„A korábbi megbeszéléseinken számos alkalommal bebizonyosodott, hogy képesek vagyunk hasznos megoldásokat találni”

mondta Emmanuel Macron a novemberben hivatalba lépő, új összetételű Európai Bizottságot érintő egyeztetésekre utalva. Jelezte, hogy „őszinte és hasznos” megbeszélésre számít a magyar miniszterelnökkel.

Egyértelműen jó hangulatban beszélgetett Emmanuel Macron francia, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Orbán Viktor is hasonlóképpen viszonyul a francia elnökhöz, ugyanis szerinte

Magyarországon nagy tisztelet övezi a francia elnököt, mert egy olyan vezető, aki visszahozta a víziókról szóló viták intellektuális erejét az európai politikába, és „ezt nagyra értékeljük”, „az a reményünk, hogy ismét lehet képzelőereje Európának”.

Erre égető szükség is van, ugyanis az EU-nak talán most van a legnagyobb szüksége a vitákra és a közös jövőképre, elég ha csak a migrációs válságra, a klíma és energia kérdésre és a Brexit-re gondolunk, ahol eddig leginkább csak a tagországok közötti megosztottság volt a jellemző.

Hogyan lehet mégis egységben az erő?

A két ország közötti párbeszédet azonban nagyban elősegíti az tény is mely szerint, Magyarország és Franciaország egyaránt sikeres és gazdaságilag erős Európát szeretne, a biztonság, a határvédelem és a közös európai haderőről vallott nézetek kérdésében pedig a közép-európai és a francia álláspont közel van egymáshoz.

Továbbá, Emmanuel Macron szerint, aki azt gondolja hogy Európában

„a belső megosztottság erősebbé tehet minket, téved, és gyengít mindannyiunkat”

ő biztos abban, hogy ezzel Orbán is egyetért, ezt bizonyítja az európai védelmi politikáról szóló állásfoglalása, és az tény, hogy Magyarország előnyben részesíti az európai védelmi ipart.

Orbán Viktor és Emmanuel Macron búcsúzása Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Ugyanabban a cipőben az Európai Parlamentben

Magyarország és Franciaország hasonló helyzetbe került, miután az Európai Parlament mindkét állam biztosjelöltjét elutasította, pedig a jelöltállítási folyamatban is volt egyeztetés az uniós országvezetők között.

A pestisrácok.hu információi szerint, a magyar miniszterelnök több alkalommal is a volt párizsi nagykövet, Trócsányi László jelöltségét ajánlotta Macron figyelmébe, akinek nem is volt kifogása az igazságügyi miniszter ellen.

Macron is hasonlóan járt, amikor az általa jelölt Sylvie Goula-t is elutasította a parlament, ráadásul az sem javít a francia elnök helyzetén, hogy a májusi választásokat követően hallani sem akart az EP csúcsjelöltjei­ről, ami miatt meglehetősen megromlott a viszonya az Európai Parlament számos tagjával.



Források: 444.hu, hirado.hu, index.hu, pestisrácok.hu

Kiemelt kép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen Orbán Viktor miniszterelnököt munkaebéden látja vendégül Emmanuel Macron francia államfő Párizsban, az Elysée-palotában 2019. október 11-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Írta és szerkesztette: Juhász Marcell

Facebook Kommentek