Hogyan legyél tizenéves világjáró

Hogyan utazhatsz könnyedén, barátokkal együtt, úgy hogy mindeközben még egy csomó hasznos tudással is bővülsz, és ehhez csak minimális anyagi hozzájárulás szükség? Tarts velem, hogy belőled is világjáró válhasson!

Először is nyugi, nem valami kamu utazásiroda hirdetésére kattintottál, akik azt ígérgetik, hogy majd elvisznek téged és az összes ismerősödet Miamiba, teljesen ingyen ráadásul még egy cuki alpakát is ajándékoznak neked, csak mert mért ne.

Szó sincs ilyesmiről. De akkor mégis hogyan utazhatsz szebbnél szebb országokba, úgy hogy még nagy eséllyel a gimnázium vagy szakiskola padját koptatod, önálló kereseted még nincs -vagy ha mégis, akkor hatalmas respect- egyszóval még nem te döntesz teljes mértékben a saját sorsodról.

A választ biztos sokszor halhattad már, de senki -talán még te sem- vette igazán komolyan, pedig nagyon is egyszerű: Erasmus+!
Azért azt szeretném leszögezni, hogy még én sem vagyok egy Szirmai Gergely, aki az utazásból és a riporterkedésből keresi a kenyerét, csupán van már egy csekély tapasztalatom a projektet illetően, és ezt szeretném megosztani veletek.

Szóval mi is valójában az Erasmus+?

Ez a projekt az európai oktatás, képzés, ifjúságpolitika és sport támogatására irányuló uniós program, amely lehetőséget kíván biztosítani a fiatalok számára, hogy tanulmányokat folytassanak, képzésekben vegyenek részt, tapasztalatot szerezzenek és önkéntes munkát végezzenek külföldön.

Kép forrása: https://tka.hu/palyazatok/108/-erasmus

Azaz, olyan ifjúsági csereprogramokat szerveznek, melyekben segítenek neked külföldön tanulni pár hónapot, nemzetközi találkozókat szerveznek, ahol más nemzetek diákjaival együtt kommunikálhatsz sokakat érintő problémákról.
(mint például: klímaváltozás, környezetvédelem, újrahasznosítás stb.)

Megéri ez az egész azt a pár kattintást vagy 15 perces utána járást?

Naná! Most gondolj csak bele szinte ingyen (azért mondom, hogy szinte, mert költőpénzt és utasbiztosítást neked kell természetesen állnod, de ezek csak filléres összegek) elvisznek téged egy másik országba, ahol körül vagy véve egy rakás hozzád hasonló fiatallal, gyönyörű helyeket és káprázatos kultúrákat ismerhetsz meg és ezt csak azért, hogy megvitass néhány tényleg nagyon fontos kérdéskört, vagy esetleg tanulj valamit, ami ilyen körülmények közt egy újabb élményszerzés.

Az ilyen képzéseken vagy ifjúsági csereprogramokon garantáltan élvezet a csapatmunka

Hol és hogyan?

Most felmerülhet benned a kérdés, hogy oké van ez a program, nagyon szuper, de hogyan lehet hozzájutni?
Először is ha te egy nagyobb városban élsz, mindenképpen keresd fel a helyi ifjúsági szervezeteket -lehetőleg olyanokat akik ilyen témával is foglalkoznak- és tájékozódj a lehetőségekről, mert garantáltan lesz valami jó számodra.

Másodszor, ha egy kisebb településen tengeted mindennapjaid, és nincsen a közeledben fent említetthez hasonló szervezet, akkor kérdezd meg a diák önkormányzattal megbízott tanárt, hogy mit ajánlana neked, tudna-e neked segíteni mert már bizony te akkor is világot akarsz látni! Plusz segítségnek itt van a Nemzeti Ifjúsági Tanács tagszervezeteinek a térképes listája, nézz körül és válogass kedvedre.

„Always keep moving with style and purpose”

Olvass utána, kérdezz körbe, lépj ki a komfortzónádból és csak menj.
Higgy nekem ez a világ egyik legjobb és legértékesebb dolga amit csak tehetsz, ez az amire majd 80 évesen is szívesen emlékezel vissza, nem arra, hogyan nyertél meg egy újabb kört Fortnite-ban vagy PUBG-ben, vagy hogy milyen volt a 603. buli a kedvenc szórakozóhelyeden.

Források:

https://ifjusagitanacs.hu/tagszervezetek/,

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/about_hu

Írta és szerkesztette: Juhász Marcell

Facebook Kommentek