Jelentős fordulat az Emberi Jogok Európai Bíróságán: Haladéktalanul ki lehet toloncolni az illegális határsértőket

Csütörtöki ítéletében a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) a korábbiakhoz képest 180 fokos fordulatot hajtott végre, így másodfokon Spanyolországnak adott igazat az illegális bevándorlók kitoloncolása ügyében.

Az eljárás eredetileg annak megállapítására irányult, mely szerint egy elefántcsontparti és egy mali állampolgár 2015 februárjában fordult az EJEB-hez, azt állítva, hogy a nemzetközi jog által elismert elvet megsértve, kollektív kiutasításban volt részük.

Azonban azt nem vették figyelembe – és az EJEB is erre az álláspontra helyezkedett –, hogy a nemzetközi jog csak azokat védi, akik maguk is betartják azt.

Mivel azonban ez a két ember határsértés eredményeként jutott Spanyolország területére, ráadásul a baleset elkerülése végett épp spanyol hatósági segítséggel (a bűnüldöző szervek létrával segítették abban, hogy a határ menti kerítés tetejéről épségben lemászhassanak), így megszegték a hatályos nemzetközi jogokat.

Így segítették le Guardia Civil emberei a bevándorlókat Kép forrása: mandiner.hu

Miután földet értek, a Guardia Civil elfogta őket, és gondoskodott arról, hogy minél előbb a marokkói szervek (mert marokkón át érkeztek Spanyolországba) joghatósága alá kerüljenek.

Az eljárás kapcsán a két migráns többek között azt sérelmezte, hogy a spanyol hatóságok számára érdektelen volt személyazonosságuk, motivációjuk, és az intézkedés során jogi képviseletet sem vehettek igénybe.

A határsértést elkövetőkkel szemben azonban egyik államnak sem kötelessége ilyen szolgáltatásokat nyújtani – az Emberi Jogok Európai Egyezménye kizárólag akkor jogosít és kötelez bárkit is, ha előtte a menekültek a rájuk vonatkozó jogszabályokat betartják.

Az EJEB végül arra a következtetésre jutott, hogy az államoknak jogában áll kizárni a bevándorlás köréből minden olyan személyt – ideértve akár a potenciálisan menekültnek minősíthető embereket is -, akik a mindenkire kötelező szabályokat nyomós indok nélkül megszegve, a hivatalos belépési pontok helyett más helyszínen próbálkoztak bejutni az ország területére.

Sajnos az ilyen és ehhez hasonló képek sem ritkák a spanyolországi határon, mindamellett hogy a hatóságok minden rendelkezésükre álló törvényes eszközt bevetnek. Kép forrása: britannica.com

A bíróság továbbá azt is kiemeli, hogy a spanyol jogrend több alternatívát is kínál a menekültek számára ahhoz, hogy legális úton bejusson az országba, ezáltal pedig megillesse őket mind a spanyol, mind pedig a nemzetközi jogi védelem. Ugyanis a két bevándorlónak módjában állhatott volna például a hivatalos határátkelőhelyen, vagy akár a marokkói spanyol külképviseleten vízumért folyamodni, ezt azonban egyértelműen nem tették meg.

Sajtóreakció

A döntés láthatóan érzékenyen érintett egyes baloldali érzelmű médiumokat.
A Süddeutsche Zeitung a világtól elrugaszkodottnak nevezi az ítéletet, a Die Zeit pedig drámai fordulatként jellemzi azt.

A Süddeutsche Zeitung mindemellett emlékeztet rá, hogy az EJEB előtt függőben van egy ügy, amelynek az a tárgya, hogy a háborús területekről és krízisövezetekből származóknak kell-e humanitárius vízumot kiállítani.

Ha ebben az ügyben pozitív ítélet születik, azzal lehetséges, hogy a világ minden táján működő EU-képviseleteket hozná nehéz helyzetbe, hiszen a humanitárius vízum iránti kérelmet bármelyik EU-tagállam bármely külképviseletén be lehetne nyújtani.

Azonban nem csak a sajtóorgánumokat, hanem néhány civil szervezetet (NGO) is felháborított az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítélet.
Wolfgang Kaleck, a két menedékkérő ügyében eljáró (ECCHR) nevű civil szervezet főtitkára szerint, a döntéshozók egyszerűen nincsenek tisztában, hogy Európa határain milyen állapotok uralkodnak.

Álláspontja szerint a bíróság álláspontjának megváltoztatása azt jelenti, hogy a jogérvényesítés biztosítása a jómódúak kiváltsága lesz, és azok a sérülékeny csoportok, akik valamilyen oknál fogva akadályoztatva vannak jogaik érvényesítésében, mint például a menedékkérők, nem kapnak egyenlő esélyeket.

Wolfgang Kaleck szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága nem megfelelően kezeli a helyzetet, ami végső soron a szegény emberek érinti legjobban Kép forrása: www.deutschland.de 

Azt nem árulta el, hogy a határon tapasztalható állapotok szerinte miért bírálnák felül a nemzetközi jogokat és egyezményeket, mint ahogyan azt sem, hogy a kevésbé tehetős menekültek mi okból kifolyólag nem tudnának egyenlő esélyekkel a hivatalos határátkelőkhöz fáradni, és ott végig várni a menekültkérelmük elbírálását.

Források: mandiner.hu, hirado.hu,

Borítókép: middleeastmonitor.com

Írta és szerkesztette: Juhász Marcell

Facebook Kommentek