Lear király

Sokan ismerjük és szeretjük a Lear királyt. Az ismert Shakespeare-tragédiát mostantól egy nagyon színvonalas és érdekfeszítő színdarab formájában tekinthetjük meg a Katona József Színházban.

A történet szerint Lear király fel akarja osztani három lánya, Goneril, Regan és Cordelia között a birodalmát és a hatalmát. Ám végül úgy ítéli, csak két lánya érdemes erre, cserébe csak annyit kér tőlük, hogy őt és száz katonáját szállásolják el. A bonyodalom már az első percekben felüti fejét és a mű végéig ez csak folyamatosan tovább fokozódik. Senkiben nem lehet megbízni és senki nincsen biztonságban. Nem bízhatunk a családunkban, a szerelmünkben, senkiben.

Bár a Lear király a 17. században íródott, meglepően aktuális. Nagyon sok modernkori problémára rávilágít, a nézőt újra, meg újra saját jelenére és a társadalmi problémáinkra emlékezteti. Amikor például említésre kerül a vírus (ami persze a pestisre utal, de ez nem lesz kifejtve), az embert a hideg is kirázza. Szó van arról is, hogy a szegény ember bűnei jobban látszanak, mivel nincs selyem, amely elfedné azokat, ellenben a gazdagokkal.

A mű egy vérbeli tragédia, a néző csak kapkodja a fejét a sok borzalomtól, ami történik. És mégis, vannak benne üde foltok! A fenti képen például Lear király bohóca látható, aki minden megjelenésekor megnevettette a közönséget. Tragédia ide vagy oda, humorból nincs hiány a műben! Érdekes az is, hogy vannak jelenetek, ahol a nézők úgy érezhetik, hogy már mindenki megőrült. De valahogy át tudjuk érezni ezeknek a karaktereknek az őrületét, hiszen mindannyiukat olyan emberek árulták el, akiket nagyon szerettek.

Kimondhatjuk, a Lear király az idei kötelező! A több mint két órás előadás végig feszültséggel tölti el a nézőt, a figyelmet magával ragadja és nem engedi lankadni. Váratlan fordulatok, elgondolkodtató monológok, zseniális színészi munka és humor, több nem is kell.

🎥Rendező: Zsámbéki Gábor

📸Fotó: Szilágyi Lenke

🖌Írta: William Shakespeare

📚Fordította: Nádasdy Ádám

👨‍👩‍👧‍👦Szereplők: Hegedűs D. Géza, Ónodi Eszter, Kocsis Gergely, Pelsőczy Réka, Tóth Zsófia, Tasnádi Bence

🐼Kritikát írta: bambuszmedve

Facebook Kommentek