Törvényszegő vagy Humanitárius?- Carola Rackete

A válasz igencsak vitatott és megosztó, lássuk tehát mi is történt valójában.
A történet szerint egy bevándorlókat szállító hajó, a Sea Watch 3, június 29-én
-Matteo Salvini, olasz belügyminiszter határozott tiltása ellenére- kikötött Lampedusánál, ezzel megsértve a hatályos olasz törvényeket. De ez most -majd egy hónappal később- miért lett aktuális?
Erről majd egy kicsit később.

Az incidensből először letartóztatás, aztán botrány, majd felháborodás következett, attól függően ki melyik oldalt képviselte.
Carola álláspontja szerint neki ugyanis nem volt más választása, mivel a hajón olyan egészségügyi vészhelyzet állt elő, ami miatt kötelezőnek érezte érvényesíteni az emberek jogait az élethez és a biztonsághoz.
Amint arról a V4NA hírügynökség beszámol, a valóságnál jóval sötétebb képet festett a fedélzeten uralkodó állapotokról a kapitány. Ezt támasztja alá, az ARD nevű német közszolgálati televíziónak a youtube-ra is feltöltött riportműsora, amely HD minőségű felvételeken mutatja be a kapitány tevékenységét.

Miután a See Watch 3 partra szállt Lampedusán, Carola-t letartóztatták, később azonban a bírói döntés értelmében szabad lábra került.
Matteo Salvini érthetetlennek nevezte a bíró döntését miután a kapitány megszegte az olasz törvényeket, és nekihajtott az olasz pénzügyőrség hajójának.

„Látni fogjuk, hogy azok, akik megszegik az olaszországi törvényeket, büntetést kapnak. Tisztelem az igazságszolgáltatás függetlenséget, de olyan ítéletekre van szükségünk, amelyek Olaszországot segítik; garantálják a biztonságot és a határvédelmet”

Salvini keményen odaszólt a hajó német vezetőjének
Kép forrása: news.sky.com

Az olasz belügyminiszter továbbá azt mondta: a kapitánynőnek börtönben a helye, de ha a bíróság másképp dönt, mindenképpen kiutasítják, ugyanis Olaszországban ez a belügyminisztérium hatáskörébe tartozik.

„Ennek a lánynak ma este egy fogdában lett volna a helye. Egy bíró most úgy döntött, hogy ez nem így lesz”

 Nemzetközi döntés

Az incidensről azonban nem csak Olaszországban született bírósági döntés, ugyanis
az Emberi Jogok Európai Bírósága, nem adott helyt a Rackette nevében készült beadványnak. A döntés értelmében Olaszország nem köteles megengedni a civil szervezet hajójának, hogy az kikössön, noha humanitárius segítséget kell adnia a fedélzeten tartózkodóknak.

Ez egyszerűen annyi jelent, hogy az olasz államnak kötelessége ellátni a betegeket és a rászorulókat, a hajókon. Ezután viszont, ha a miniszter úgy dönt, hogy nem fogadja be a ’’menekülteket”, akkor őket el kell szállítani máshova, vagy oda ahonnan jöttek.

A jutalom

Na és akkor most érkeztünk el végre a cikk aktuális részéhez, ugyanis egészen friss információ, mely szerint a szocialista Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere, a francia főváros legrangosabb kitüntetését adományozza Carola Rackettenek és Pia Klempnek, a Sea-Watch 3 nevű kapitányainak.

Párizs főpolgármestere szerint Carola Rackete rászolgált a kitüntetésre Kép forrása: 24.hu

Mondanom sem kell, hogy óriási felháborodást okozott a döntés, ha eddig még nem volt eléggé kiélezett és bicskanyitogató a felek közötti viszony, hát akkor most minden bizonnyal az lett.

A Le Figaro vezető konzervatív francia napilap idézi a párizsi főpolgármester-helyettes, Patrick Klugman sajtóközleményét is, amely szerint a kitüntetést azért adományozzák a két kapitánynak, mert az „olyan szervezetek mint a Sea-Watch tiszteletet érdemelnek, és tiszteletre köteleznek bennünket, olyanokkal szemben akik elzárkóznak az emberek befogadásától.

 „A két német állampolgár, Carola Rackette és Pia Klemp ennek a harcnak az emblematikus figurái, azon európai értékek hordozói, amelyekhez hűségesnek kell lennünk”

Twitter-üzenetében Matteo Salvini keményen kritizálta a franciák magatartását, „a francia képmutatás: kitüntetni Carola Rackete-et, mint valami hőst, miközben Párizs nem is válaszolt a segítségkérésükre” – hangsúlyozta álláspontját az olasz belügyminiszter és miniszterelnök-helyettes.

Kép forrása: twitter.com

Összefoglaló

A szubjektív álláspontom a következőképpen néz ki.
Ha te egy civil szervezet kapitánya vagy, és tisztában vagy azzal, hogy ahova te szándékozol menni, oda nem fognak beengedni, akkor nagyon egyszerű:
ne menj oda.
Ha igazán szereted az embereket, és magadat egy humanitárius segítségnyújtóként definiálod, akkor nem teszed ki őket felesleges incidenseknek, nem szeged meg az adott ország törvényeit, és főleg nem sodorsz életveszélybe, szolgálatot teljesítő katonákat.

A bevándorlók jogait megnézve, a hatályos emberjogi szabályok szerint egy valóban háborús helyzet elől menekülő, az életét veszélyben tudó ember sem választhatja meg, hogy melyik országba szeretne menekülni, ha pedig szimplán gazdasági bevándorló, akkor az adott állam dönti el hogy befogadja vagy sem, és semmiképp nem kötelezhető erre.

Mindent összevéve, Carola Rackette törvényt szegett?
Teljes mértékben, többet is. Tény, még nem ítélték el, azonban ez a jövőben még könnyen elképzelhető.

Helyesen tette ezt?
Azt mindenki döntse el maga, hogy mi a helyes, ezt ugyanis nem tudja megmondani egyetlen bíró, miniszter, vagy hajóskapitány sem.

 

Források: Pestisrácok.hu, index.hu, hirtv.hu, demokrata.hu, 

Kiemelt kép: ripost.hu

Írta és szerkesztette: Juhász Marcell
 

 

Facebook Kommentek