Végleg eldőlt a Brexit?-Boris Johnson az új brit miniszterelnök

Ezt azért még korai lenne kijelenteni. Annyi biztos, hogy július 23-án Boris Johnsont választották meg a Konzervatívok a pártjuk élére, a jelenleg a pártvezetéstől és a miniszterelnökségtől is búcsút intő Theresa May helyére.

A volt külügyminiszter és 2016-ig londoni polgármester, Jeremy Hunt-al versengett a pártvezetői posztért.
Kedden bejelentett győzelme – tekintettel arra, hogy jelenleg Nagy-Britanniában a tory-k kormányoznak – a brit parlamentarizmus hagyományai alapján a miniszterelnöki tisztséget jelenti számára.

A két jelölt közül a Konzervatív Párt csaknem 160 ezer tagja választotta meg az új vezetőt, postai szavazással.
A szavazatok alapján Hunt csupán 47 ezer, Johnson pedig több mint 92 ezer voksot kapott, majd 90%-os részvételi arány mellett.

Johnson nagy fölénnyel diadalmaskodott, de eddigi karrierje legnehezebb időszaka még csak most jön. Kép forrása: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

Új pártvezetőként tartott első beszédében mindenkinek megköszönte, aki részt vett a kampányában, és ellenfelét is méltatta, szerinte Hunt- nak volt egy csomó jó ötlete. majd viccesen hozzátette, elképzelhető, hogy majd „lenyúlja őket”.
Gratulált a távozó kormányfőnek is, aki szintén elismerő szavakat mondott róla, és támogatásáról biztosította utódját.

Újságíróból miniszterelnök

A brit konzervatív vezetőknél szinte kötelező módon az Eton nevű elit bentlakásos magánintézményben tanult – ott ismerkedett meg David Cameron korábbi brit miniszterelnökkel –, majd az oxfordi egyetemen tanult tovább.

A Times-nál újságíróként kezdte a hivatalos riporter karrierjét, majd a konzervatívokhoz közel álló Telegraph-hoz került, aminek a brüsszeli tudósítója is volt.

Könyveket is írt, a fantasy- tól egészen Winston Churchill életrajzáig.
2001-ben lett parlamenti képviselő lett, és már ekkor kialakult róla egy elég megosztó közvélemény, leginkább őszinte és egyedi stílusa miatt.

Kijelentette például, hogy: „ha a konzervatívokra szavazol, a feleséged melle megnő, ahogy annak az esélye is, hogy egy BMW M3-as tulajdonosa légy”

Annyi szent, hogy ez eléggé furcsa kifejezésmódja annak az ígéretnek, mely szerint a Konzervatív Párt kormányzása alatt nőni fog az életszínvonal.

 

A volt külügyminiszter láthatóan igazán kedveli a sportokat is. Kép forrása: twitter.com

Politikai sikerei a 2008-as londoni polgármester választáson kezdődtek, amikor is megtörte azt a szerencsétlen sorozatot, mely szerint a konzervatívok ez előtt, legutóbb a 70-es években tudtak csak diadalmaskodni a leginkább baloldali érzelmű fővárosban, ráadásul ezután másodszorra is megválasztották erre a pozícióra.

Ércessége és szókimondó jellege ezután sem veszett el, például 2016-ban azt nyilatkozta, hogy:

„az Európai Unió koncepciója a Római Birodalomig nyúlik vissza, ugyanis az elmúlt kétezer év történelme nagyjából arról szólt, hogy különböző emberek és intézmények megpróbálták Európa egyesítésével újjáéleszteni a rómaiak idejére jellemző béke és jólét aranykorát.
Mások mellett Napóleon és Hitler is ezzel próbálkozott, tragikus végeredménnyel. Az EU is egy erre irányuló kísérlet, más módszerekkel”.

A következő hónapokban eldől, hogy az új miniszterelnök be írja e magát a brit történelembe, mint az ember aki kivezette Nagy-Britanniát az EU-ból, vagy csak egy bohém kormányfőként lesz emlékezetes. Kép forrása: MTI/EPA/Neil Hall

Johnson két évig külügyminiszter volt Theresa May alatt, ahol megint bebizonyította, hogy erre az időszakra is tartogat maradandó kijelentéseket.
2018-ban például a burkát viselő muszlim nőket postaládákhoz hasonlította, továbbá Vlagyimir Putyinról, úgy vélekedett, hogy:

„egy kicsit úgy néz ki, mint Dobby, a házimanó”

Nem lesz könnyű dolga az újdonsült miniszterelnöknek

2018 nyarától Theresa May olyan komoly problémákkal szembesült, hogy azt szinte még nézni is rossz volt.
A brit parlament példátlan többséggel, három alkalommal is leszavazta a kilépési megállapodást, amiben előzőleg megegyezett az EU-val, miközben az Unió jelezte, hogy nem hajlandó új szerződés megkötésére, vagy másfajta kompromisszumok létrehozására.

A brit parlament ezek urán kijelentette, hogy elveti az alku nélküli kilépés lehetőségét is, pont ugyanúgy, ahogy az új népszavazás kiírását.
Semmilyen kilépési forgatókönyv sem kapott sohasem többséget, pedig volt olyan nap, amikor egymás után nyolc változattól is szavaztak.
May tavasszal láthatóan tanácstalanul fogalmazott: az világos, hogy mit nem akar a parlament, csak az nem, hogy mit akar.

Theresa May mindent megpróbált, de így sem sikerült elfogadtattnia a parlamenttel az unióval kötött megállapodást . Kép forrása: independent.co.uk

 

Ezeken kívül Johnsonnak szembe kell néznie a történelme során talán legmegosztottabb Konzervatív Párttal, akiknek ráadásul továbbra sincsen egymagukban többségük az alsóházban.

A kezdetek óta keményvonalas Brexit párti

Boris Johnson – riválisaival ellentétben – továbbra is tartja magát álláspontjához, mely szerint Nagy-Britanniának mindenképpen ki kell lépnie október 31-én az EU-ból, akár megállapodások nélkül is, bár szerinte ennek egymillió az egyhez az esélye.
Néhány nappal ezelőtt egy, a BBC-nek adott interjúban közölte:

„A további halogatás a politikába vetett bizalom óriási erózióját okozná.”

Arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e a felfüggeszteni a parlamenti munkáját csupán azért, hogy más képviselők ne akadályozhassák meg a megállapodás nélküli Brexitet,- leszögezte -, hogy semmiképpen nem akar ilyen eszközökhöz folyamodni, de nem zárhatja ki ezt a megoldást sem.

A volt külügyminiszter megerősítette azt a véleményét is, hogy szerinte, az ír-északír határellenőrzés kérdéskörét ki kell venni a Brexit-megállapodásból, és ezt az unióval egy újonnan megkötött szabadkereskedelmi megállapodás keretében kell rendezni, továbbá újra tárgyalná a Theresa May által kötött kompromisszumokat.

 

Johnson a  67 éve uralkodó II. Erzsébet királynő tizennegyedik miniszterelnöke lesz; az első Sir Winston Churchill volt. Kép forrása: DPA / MTA Sajtóadatbank / MTI

Ezek mellett a “roppant könnyű” megoldatlan kérdések mellet, Johnson megígérte, hogy visszaerősíti a Konzervatív Pártot, ami nagyon visszaesett a felmérésekben, és az sem vigasztalhatja őket túlzottan, hogy mindeközben a legnagyobb riválisuknak számító, Munkáspárt is sok szavazót vesztett.

A konzervatívokat ezen kívül tovább szorongatja a Nigel Farage vezette Brexit Párt is, ami megnyerte az EP-választásokat május végén, ráadásul visszaerősödtek az Európa parlamenti-választás másik nyertesének számító liberális demokraták is.

Annyi biztos, hogy egy eléggé nagy fordulat következett be a brit miniszterelnöki székben, a kérdés csupán az, hogy ez a vezető – és várhatóan politikai irányváltás- következtében, sikerül e olyan módon kivezetni Nagy-Britanniát az Európai Unióból, hogy az ne okozzon hatalmas gazdasági károkat, se az Egyesült Királyságnak. se az Európai Uniónak.

 

Források: 444.hu, hirado.hu, index.hu, 888.hu

Kiemelt kép: Leon Neal / Getty Images Hungary

Írta és szerkesztette: Juhász Marcell

Facebook Kommentek